BASIN BÜLTENİ

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Kuruluşunun 89. Yılını Kutluyor!

İlk olarak Himaye-i Etfal Kadın Yardım Cemiyeti ismi ile 1928 yılında kurulan veadı 1938 yılında “Bizce Türkiye Cumhuriyeti anlamınca kadın bütün Türk tarihinde olduğu gibi; bugün de muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir. Türk kadınlığına, ayağa kalkarak, hürmetimizi göstermeliyiz.”diyenAtatürk tarafından “ Türkiye Yardım Sevenler Derneği olarak yeniden adlandırılan Dernek; 17 Şubat 2017 cuma günü, saat 14.30'daAnkara Atatürk Bulvarı üzerindeki Vakıfbank Genel Müdürlüğü toplantı salonunda 89. kuruluş yılını kutlayacaktır.

140 şubesi ile Cumhuriyet'in kuruluş yıllarından bu yana yardım faaliyetlerini aralıksız sürdüren derneğin 89. kuruluş yılı toplantısına, İnönü Vakfı Başkanı Sayın Özden Toker, TBMM Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker ve TBMM Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka da katılacaktır.Aralarında engellilerle ilgili sosyal sorumluluk projeleriyle de tanınan, TBMM eski Başkanı Köksal Toptan’ın eşi Sayın Saime Toptan,Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü Başkanı Prof.Dr.Sunay İl 'in de bulunduğu, dernek için çalışma ve bağış yapan yardımsevenlere,tören kapsamında ödül de takdim edilecektir.

Arşiv Belgeleriyle Yardım Sevenler Derneği

2015 yılından bu yana dernek bünyesinde ve ulusal çapta yürütülen arşiv çalışmaları neticesinde;Genelkurmay Foto Film Komutanlığı arşivlerinden bulunarak gün yüzüne çıkartılan, derneğin 1940, 1947 ve 1969 yıllarında çekilen tanıtım filmlerinin de gösteriminin yapılacağı törende; derneğin bursiyerlerinin kurduğu,Genç Yardım Sevenler Müzik Topluluğu mini bir konser verecektir.